Komunikacja pre-intencjonalna
Spojrzenie i uwaga selektywna, w odpowiedzi na stymulację wizualną, należą do najwcześniejszych sposobów komunikacji pre-intencjonalnej. Jako przykład można podać opiekuna, który interpretuje spojrzenie lub kontakt wzrokowy z osobą lub rzeczą, jako objaw zainteresowania i uwagi. Podobnie zinterpretowany zostanie ruch i skierowanie głowy na źródło zainteresowania. Kiedy dziecko zdobywa umiejętności siadania i kontrolę nad górnymi kończynami oraz rozwija umiejętności pełzania, przemieszczania się wzdłuż mebli lub z pomocą osoby dorosłej, chodzenia, możliwości komunikacyjne zwiększają się tak, jak zwiększa się zdolność wykorzystania subtelnych zmian w ruchach tj. umiejętności posturalnych i motorycznych – aby zróżnicować treść komunikacji.
Pełna wersja artykułu:
http://integracjasensoryczna.info/11838/sensomotoryczne-fundamenty-dotyczace-komunikacji
SENSOKARTY to zestaw kilkudziesięciu kart z ćwiczeniami, wzbogaconych kolorowymi ilustracjami oraz opisami, które mają na celu pomoc w stworzeniu i realizacji prawidłowej diety sensorycznej oraz pomogą terapeutom i rodzicom poprowadzić i urozmaicić terapię. W każdej talii (oddzielnej dla poszczególnych systemów sensorycznych) znajduje się ok. 20 kart z ćwiczeniami. Na jednej stronie znajdziemy rysunek ćwiczenia, a na drugiej jego dokładny opis, podzielony na trzy sekcje. Pierwsza z nich (Cele) mówi o korzyściach terapeutycznych jakie możemy osiągnąć. Druga (Wskazówki) to informacje dla terapeuty, podpowiedzi jak kontrolować wykonanie ćwiczenia lub propozycje jego modyfikacji. Ostatnia sekcja (Ćwiczenie) to informacje dla dziecka jak krok po kroku wykonać ćwiczenie.
Dieta sensoryczna to zestaw indywidualnych, szczegółowo dobranych codziennych aktywności sensorycznych, które dostarczą do układu nerwowego właściwych bodźców sensorycznych. Wzbogacona o modyfikację środowiska, pomaga dziecku osiągnąć optymalny poziom pobudzenia, polepszyć koncentrację i organizację dnia. Nadrzędnym celem diety sensorycznej jest samoregulacja, czyli samodzielne dostosowanie poziomu pobudzenia do codziennych zadań. Ćwiczenia diety sensorycznej są potężnym narzędziem, ponieważ dziecko aktywnie w nich uczestniczy, jest po nich lepiej skoncentrowane oraz sprawniej potrafi poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami.
Dieta sensoryczna jest niezbędnym elementem terapii integracji sensorycznej, wykorzystuje się ją we wszystkich typach dysfunkcji. Może być stosowana w przypadku małych dzieci, nastolatków, jak również osób dorosłych. Po włączeniu w codzienne aktywności powinna być regularnie wykonywana i modyfikowana.